چگونه یک پایان نامه روانشناسی خوب بنویسیم؟

دانشجویان روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری و در گرایش های روانشناسی بالینی و روانشناسی عمومی برای نوشتن پایان نامه خوب باید به چندین نکته مهم دقت و توجه کافی داشته باشند : در موقع انتخاب موضوع برای پایان نامه دانشجویان نباید صرفا از ترکیب متغیرهای مختلف که از سایت های گوناگون پیدا می کنند ، استفاده کنند ، بلکه باید متغیرها طوری برای موضوع پایان نامه روانشناسی انتخاب شود که پایه نظری برای انتخاب موضوع پایان نامه کاملا رعایت شود. در برخی موارد دیده شده که دانشجویان برای انتخاب موضوع پایان نامه روانشناسی بالینی و روانشناسی عمومی از متغیرهایی استفاده می کنند که هیچ ربطی به هم ندارند و متأسفانه دیده شده که در بعضی موارد از همان موضوع دفاع پایان نامه هم بعمل آمده است.
موضوعات روانشناسی در حیطه روانشناسی عمومی بیشتر مربوط به موضوعات پیمایشی بوده و ابزار پرسشنامه بیشتر برای این موضوعات کاربرد دارد. مثلا بحث های فرزندپروری، امید به زندگی، سرسختی، تعارض، خیانت ها و … می تواند برای موضوع پایان نامه روانشناسی استفاده شود. برای نوشتن پروپوزال روانشناسی بالینی یا پروپوزال روانشناسی عمومی باید در بیان مسأله تحقیق شکاف موضوع و موردی که تحقیق حاضر به دنبال آن است مشخص شود. همچنین باید شرایط پاسخ دهندگان به پرسشنامه در تحقیقات روانشناسی مشخص شود. پروپوزال های روانشناسی باید کمی مفصل تر از پروپوزال رشته های دیگر نوشته شود و ابزارها و روایی و پایایی آنها و توضیح جلسات اگر مطالعه به صورت مداخله ای باشد، در پروپوزال های روانشناسی کامل ذکر شود.
در حیطه روانشناسی بالینی بیشتر دانشگاه ها از موضوعات مداخله ای استقبال می کنند اگر چه موضوعات پرسشنامه ای هم در خیلی از موارد دیده می شود و اتفاقا موضوعات خوبی هم برای روانشناسی بالینی می باشد. فقط در موقع نوشتن پایان نامه برای رشته های روانشناسی باید دقت کرد که ابزارهای مورد استفاده کاملا هنجاریابی شده و تسخه های فارسی آنها در ایران استفاده شده باشد ، در غیر این صورت دانشجویان باید با استفاده از نظر کارشناسان روانشناسی یعنی همان استاد راهنما و مشاور نسبت به تأیید روایی پرسشنامه های محقق ساخته اقدام کنند و پایایی پرسشنامه نیز با روش های مختلف از جمله محاسبه آلفای کرونباخ مورد مطالعه قرار گیرد.
برای پروپوزال روانشناسی بالینی و پروپوزال روانشناسی عمومی باید منابعی که در پروپوزال نوشته می شود، منابع معتبر باید تا در هنگام نوشتن پایان نامه روانشناسی مربوطه به مشکل برنخوریم. در بعضی موارد دیده شده که تغییراتی در پایان نامه نسبت به نسخه پروپوزال در رشته های مختلف از جمله روانشناسی در هر دو گرایش بالینی و عمومی دیده می شود که مشکل خاصی در این رابطه وجود ندارد و دانشجویان می توانند با مشاوره از استاد راهنما نسبت به رفع نواقص پروپوزال خود در هنگام انجام پایان نامه روانشناسی اقدام کنند. این رفع نواقص می تواند بعدا در پروپوزال هم لحاظ شود و نسخه جدیدی به پروه روانشناسی مربوطه ارائه گردد.
در کل با انتخاب موضوع پایان نامه روانشناسی به طور صحیح می توان نسبت به ادامه کار موفق امیدوار بود. این کار با مشاوره پایان نامه توسط موسسات می تواند انجام گردد. موسسه علمی پژوهشگران شریف که در ۵ سال متوالی برترین و قابل اعتمادترین موسسه در مشاوره پایان نامه و پروپوزال همه رشته ها از دیدپاه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری انتخاب شده است، می تواند برای انتخاب موضوع پایان نامه روانشناسی و مشاوره پایان نامه روانشناسی بالینی و روانشناسی عمومی و سایر گرایش های روانشناسی دانشجویان را راهنمایی کرده و مشاوره بدهد.

چگونه یک پایان نامه روانشناسی خوب بنویسیم؟

چگونه یک پایان نامه روانشناسی خوب بنویسیم؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.